Year 12 Presentation Evening

28 October 2016
Image for Year 12 Presentation Evening

On Monday, 24 October we celebrated 12 years of schooling with our Year 12 students and their families and friends at the Perth Convention and Exhibition Centre. The College would like to wish all students success for their future endeavours and hope they keep in touch with the College through the College Alumni which can be accessed on this webpage under 'Our College'.

We would like to thank the following guests for taking time to attend the Presentation Evening and help present awards:
Mr Paul Meacock, Assistant Regional Executive Director – North Metropolitan Regional Education Office, Mayor Tracey Roberts JP – City of Wanneroo, Hon. Albert Jacob MLA JP, Minister for Environment; Heritage – Member for Ocean Reef, Ms Katy Rengel, Senior Electorate Officer - Member for Pearce, Mrs Michelle Hoad, Managing Director – North Metropolitan TAFE, Mr Wrolf Van Munster – Vice Chair of College Board, Mrs Janice Sander, Principal (currently on LSL) and Mr Rod Buckenara, Principal - Kinross College and Mr Ian Goodenough MP - Member for Moore.

Congratulations to the following students for receiving awards on the night:

DUX ATAR

Breanna Robcke

DUX General

Jaimee Parker

Academic Excellence ATAR

Perri Reid & Natalia Saman

Academic Excellence General

Alecia Wood & Alycia Whan

Year 12 Course Recipient

ARTS

Certificate III Creative Industries (Media) Zoe Dolden
Certificate III Visual Arts Tylar Walker-Smith
Visual Arts ATAR Michelle Gajdowski
Drama ATAR Liam Gourlie
Drama General Kelsey Baker
Media Production and Analysis ATAR Olivia Taylor
Media Production and Analysis General Josephine Byfield
Dance ATAR Sophie Jenkins
Dance General Sophie Jenkins
Certificate II  Music Jake Sloss
Year 12 Course Recipient

MATHEMATICS & SCIENCE

Mathematics Essentials Alycia Whan
Mathematics Applications Zoe Duff
Mathematics Methods

Breanna Robcke

Mathematics Specialist Breanna Robcke
Biology Margarita Antonova
Chemistry Breanna Robcke
Human Biology ATAR Elle Cockayne
Human Biology General Georgia Luplau
Integrated Science ATAR Kate Lindop
Integrated Science General Michael Lodge
Physics Breanna Robcke
Psychology Chloe Vanderlinde
Year 12 Course Recipient

HEALTH & PHYSICAL EDUCATION

Certificate II in Sport and Recreation Oliver Annis
Physical Education Studies  ATAR Brodie Wall
Outdoor Education General Margarita Antonova
Health Studies General Alycia Whan
Year 12 Course Recipient

HUMANITIES

English ATAR Fiona Wilkes
English General Josephine Byfield
English Literature ATAR Jessica Checkland
Geography ATAR Perri Reid
Geography General Amelia Howell-Harris
Modern History General Jack Sanfead
Modern History ATAR Fatima Padshah
Economics ATAR Emily Bredemeyer
Politics and Law ATAR

Perri Reid

 

Year 12 Course Recipient

TECHNOLOGY & ENTERPRISE

Accounting & Finance ATAR Natalia Saman
Business Management & Enterprise Alannah Brown
Design Technical Graphics David Ronan
Cert II in Business Alannah Brown
Cert II Information, Digital Media and Tech. Jaimee Parker
Cert II in Community Services Lauren Collie
Food Science & Technology Li Shen
Computer Science ATAR Joseph Slodowy
MDT – Wood Keenan Nolan
MDT – Textiles Shae Davies Ball
Year 12 Course Recipient

CAREER DEVELOPMENT

Workplace Learning Jessica Evans
Vocational Education Training Alanah Fischer

Coastal Cluster

Learn More